نیکان پرومیکس 5% گاو شیری

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
 • {{value}}
مقایسه
کمی صبر کنید...

نیکان پرومیکس 5% گاو شیری پیش مخلوط سود آور

نیکان پرومیکس 5% نام تجاری پیش مخلوط گاو شیری نیکان رشد نویان است  که از جمله محصولاتی می‌باشد که استفاده از آن در تغذیه گاوهای شیری بسیار کاربردی خواهد بود. 

در ادامه این مقاله کاتالوگ نیکان پرومیکس 5% گاوشیری را برایتان تشریح کرده‌ایم.

برای مشاهده تمامی محصولات نیکان رشد نویان کلیک کنید.

اهمیت تغذیه در گاو شیری

در تغذیه گاوهای شیری، توجه به نکاتی که با استفاده از آنها بتوان به تولید مطلوب دست یافت، بسیار حائز اهمیت است.

 یک جیره غذایی استاندارد جهت تغذیه گاوهای شیری از بخش غلات، مکمل های پروتئینی، منابع پروتئین عبوری، دانه های روغنی، مکمل های چربی، منبع تأمین کلسیم، منبع تأمین فسفر، نمک، ترکیبات بافری، مکمل ویتامینه و معدنی، افزودنی های خوراکی بهبوددهنده سلامت و نهایتا پُرکننده تشکیل شده است.

 تأمین تمامی این اقلام در جیره گاوهای شیری حائز اهمیت است. در گاوداری های نیمه صنعتی که امکان تدارک دیدن تمامی این اقلام میسر نیست، می توان از محصولاتی استفاده کرد که ترکیبی از چند جزء جیره استاندارد ذکر شده در تغذیه گاوهای شیری را شامل گردد. 

از جمله مهمترین محصولاتی که این قابلیت را دارد، پیش مخلوط های درصدی می باشند. در این پست آموزشی تلاش خواهد شد به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

 • به چه ترکیباتی پیش مخلوط درصدی گاو شیری می گویند؟
 • ترکیبات تشکیل دهنده پیش مخلوط نیکان پرومیکس 5% گاو شیری
 • تفاوت پیش مخلوط با مکمل ویتامینه و معدنی گاو شیری
 • کدام دسته از پرورش دهندگان گاو شیری بهتر است از پیشمخلوط استفاده کنند؟
 • استفاده از پیش مخلوط نیکان پرومیکس 5% گاو شیری در جیره گاوهای شیری چه مزیت هایی ایجاد می کند؟


به چه ترکیباتی پیش مخلوط درصدی گاو شیری می گویند؟

به چه ترکیبی پیش مخلوط می‌گویند؟ 

 استفاده آن در خوراک گاو شیری چیست؟

دوز مصرفی این محصول چند درصد است؟

گاوهای شیرده از زمان زایش تا 21 روز بعد از زایش در دوره ای به نام تازه زا قرار می گیرند که برای داشتن یک دوره شیردهی مطلوب و دستیابی به اوج تولید شیر مناسب، رسیدگی به گاو در این دوره بسیار حیاتی است.

 معمولا از 21 روز پس از زایش تا 150 روز پس از زایش، گاو در دوره پُرتولید یا دوره اوایل شیردهی قرار می گیرد. در این دوره اولین هدف تغذیه ای، مدیریت توازن منفی انرژی است چون هر روز تولید شیر و به تبع آن نیازهای دام افزایش می یابد اما هنوز دام توانایی لازم برای مصرف خوراک مورد نیاز خود را ندارد.

 این مورد سبب می شود تولید مثل دام نیز تحت الشعاع قرار گیرد. پس از این دوره گاو وارد دوره اواسط شیردهی خود می شود که معمولا از روز 150 تا 220 روز پس زایش را شامل می شود. 

به این دوره اصطلاحا دوره متوسط تولید نیز گفته می شود چون دام از اوج تولید شیر خود عبور کرده است و به صورت تدریجی تولید شیر کاهش می یابد. هدف در این دوره مدیریت اقتصادی تغذیه دام است. در مرحله بعدی گاو شیری وارد دوره اواخر شیردهی می شود. در اصطلاح به این دوره، کم تولید نیز گفته می شود.

 با توجه به این که تلاش بر این است دام در دوره اوایل شیردهی خود مجددا آبستن گردد، در دوره اواخر شیردهی بخش اعظمی از توسعه جنین در رحم صورت می گیرد.

 از اهداف تغذیه ای این دوره می توان به جبران کاهش وزن صورت گرفته در دوره اوایل شیردهی و توجه به رشد و توسعه مناسب جنین اشاره کرد. معمولا با اتمام این دوره گاو خشک شده و دوشش شیر آن متوقف می شود تا تمام مواد مغذی و انرژی مصرفی دام صرف حفظ جنین و در نتیجه زایش در موعد مقرر گردد.

همان طور که در بخش مقدمه ذکر شد در جیره گاوهای شیری ترکیباتی نظیر منبع تأمین کلسیم، منبع تأمین فسفر، نمک، ترکیبات بافری، مکمل ویتامینه و معدنی، افزودنی های بهبوددهنده سلامت و ترکیبات پُرکننده مورد استفاده قرار می گیرند. 

مجموع این ترکیبات در کنار یکدیگر درصدی را از کل بخش کنسانتره تشکیل می دهند که کمتر از 10 درصد تا حداکثر 10 درصد را شامل می شود. به محصولاتی که شامل بخش های ذکر شده بوده و در مقادیر 5 درصد، 5/7 درصد و 10 درصد فرموله می شوند، پیش مخلوط های درصدی گاو شیری گفته می شود. به عبارتی، در هنگام استفاده از این دسته از محصولات در ترکیب کنسانتره نیازی به تأمین کلسیم، فسفر، نمک، ترکیبات بافری، مکمل ویتامینه و معدنی و افزودنی های بهبوددهنده سلامت وجود ندارد.

شایان ذکر است هر چه مقادیر درصدی پیش مخلوط ذکر شده بالاتر باشد، ترکیب رقیق تر بوده و به دلیل استفاده از ترکیبات حجم دهنده و حامل در آن، قیمت تمام شده نیز کمتر خواهد بود. 

پیش مخلوط 5 درصد به عنوان غلیظ ترین ترکیب و پیش مخلوط 10 درصد به عنوان رقیق ترین ترکیب در نظر گرفته می شود. هنگامی که درصد پیش مخلوط مورد نظر 5 درصد باشد به معنای آن است که باید 5 درصد یا 50 کیلوگرم در تُن کنسانتره گاو شیری از این ترکیب تأمین گردد.

ترکیبات تشکیل دهنده پیش مخلوط نیکان پرومیکس 5% گاو شیری

در ترکیب پیش مخلوط 5 درصد نیکان پرومیکس علاوه بر ترکیبات ویتامینه و معدنی از منبع کلسیم، منبع فسفر، نمک، بافر، آلکالایزر و توکسین بایندر نیز استفاده شده است. وجود بافر در ترکیب این محصول به دامدار کمک خواهد کرد تا بتواند از مزایای افزایش مصرف کنسانتره در جیره بهره مند شود بدون اینکه نگرانی از بابت بروز اسیدوز در گاوهای خود داشته باشد. آلکالایزر نیز مشابه بافر، از بروز اسیدوز در گاوهای شیری جلوگیری می کند.

در بسیاری از مواقع، نهاده های مورد استفاده در دامداری ها آلوده به سموم قارچی یا مایکوتوکسین ها می باشد. حال یا این آلودگی به حدّی است که با چشم قابل مشاهده است یا با چشم قابل مشاهده نیست. مصرف این نوع نهاده ها به طور مثال دانه ذرت آلوده به آفلاتوکسین سبب بروز مشکلات گوارشی، تولید مثلی، سقط جنین و در نهایت مرگ دام می شود. 

یکی از مهم ترین ترکیباتی که برای مقابله با اثرات سموم قارچی مورد استفاده قرار می گیرد، ترکیبات توکسین بایندر است. 

( توکسین بایندر توکسی بن ToxiBan یکی از با کیفیت ترین توکسین بایندرهای با کیفیت مجود در ایران شناخته شده است که جاذب بسیار قدرتمندی در جذب سموم قارچی است.)

این دسته از ترکیبات خوراکی با جذب سموم قارچی یا تبدیل آنها به متابولیت های ثانویه بی خطر در دستگاه گوارش، مکانیسم عمل خود اعمال می کنند. شرکت نیکان رشد نویان از جمله تولیدکنندگان توکسین بایندر چند جزئی در ایران است که از این افزودنی در ترکیب پیش مخلوط های خود نیز بهره می برد. بدین ترتیب مصرف کنندگان عزیز از مزایای توکسین بایندر نیز در جیره گاوهای خود بهره خواهند برد. در ادامه جدول ترکیبات تشکیل دهنده نیکان پرومیکس 5% گاو شیری را مشاهده می کنید:

ترکیبات موجود در 1 کیلوگرم پیش مخلوط نیکان   پرومیکس 5% گاو شیری
ترکیبات
واحد
مقدار
ویتامین A
واحد بین المللی
150,000
ویتامین D3
واحد بین المللی
40,000
ویتامین E
واحد بین المللی
750
ویتامین H2 (بیوتین)
میلی گرم
10
کلسیم
گرم
180
فسفر
گرم
30
منیزیم
گرم
25
سدیم
گرم
25
آهن
میلی گرم
750
مس
میلی گرم
300
روی
میلی گرم
1125
منگنز
میلی گرم
1250
کبالت
میلی گرم
25
ید
میلی گرم
40
سلنیوم
میلی گرم
10
آنتی اکسیدان
میلی گرم
500
پرکننده
تا یک کیلوگرم

ترکیبات تشکیل­ دهنده نیکان پرو میکس 5 درصد گاو شیری:

 ترکیبات ویتامینه، ترکیبات معدنی، کربنات کلسیم، کلسیم فسفات، آلکالایزر، نمک، بافر، توکسین بایندر و موادّ حامل 

تفاوت پیش مخلوط با مکمل ویتامینه و معدنی گاو شیری

مکمل ویتامینه و معدنی گاو شیری عموما از مخلوط ویتامین ها، مواد معدنی پُرمصرف و مواد معدنی کم مصرف تشکیل شده است. ویتامین های مورد مصرف گاو شیری عبارتند از ویتامین A، ویتامین D3، ویتامین E و ویتامین H2 (بیوتین)؛ مواد معدنی پُرمصرف گاو شیری عبارتند از کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم و کلر؛ مواد معدنی کم مصرف مورد نیاز گاوهای شیری عبارتند از آهن، مس، روی، منگنز، کبالت، ید و سلنیوم؛ مخلوط این ترکیبات در کنار یکدیگر به اضافه آنتی اکسیدان جهت محافظت از ویتامین ها، ترکیب مکمل ویتامینه و معدنی را تشکیل می‌دهند.

در داخل ترکیب پیش مخلوط گاو شیری مکمل ویتامینه و معدنی که شامل ترکیبات ذکر شده می باشد، وجود دارد پس نیازی نیست دامدار در هنگام استفاده از پیش مخلوط ها، از مکمل ویتامینه و معدنی در جیره استفاده کند.

کدام دسته از پرورش دهندگان گاو شیری بهتر است از پیش مخلوط نیکان پرومیکس 5% گاو شیری استفاده کنند؟

عموما پرورش دهندگان گاو شیری به سه دسته طبقه بندی می شوند؛ دسته اول پرورش دهندگان سنتی هستند که به واسطه تعداد کم دام های خود، فقط از خوراک آماده استفاده می کنند.

 این دسته، محصول مورد نیاز خود جهت تغذیه گاو شیری را از کارخانجات تولید خوراک تهیه می کنند. دسته دوم پرورش دهندگان نیمه صنعتی هستند که در دامداری خود آسیاب و میکسر داشته ولی به واسطه کوچک بودن انبار خود، امکان تهیه و ذخیره سازی تمام اقلام خوراکی مورد نیاز دام های خود را ندارند. 

دامداری های نیمه صنعتی عموما بسیاری از افزودنی ها را در ترکیب جیره گاوهای شیری استفاده نمی کنند. در نهایت، دسته سوم پرورش دهندگان صنعتی هستند که در دامداری خود علاوه بر آسیاب و میکسر، فیدر هم جهت مخلوط کردن بخش علوفه ای و کنسانتره ای دارند. در بسیاری از مواقع تعداد دام های این دسته از دامداری ها بالا بود و از تجهیزات پیشرفته جهت پرورش بهره می برند. این نوع دامداری ها معمولا تمام ترکیبات مورد نیاز جهت تغذیه گاو شیری را تهیه و ذخیره می کنند.

همان طور که ذکر شد دامداری های سنتی از خوراک آماده جهت تغذیه گاوهای شیری استفاده می کنند. دامداری های صنعتی نیز تمام ترکیبات مورد نیاز از جمله افزودنی ها را جهت تهیه خوراک در محل نگهداری گاوهای شیری تهیه می کنند. اما مشکل اصلی را در بین این سه دسته، دامداری های نیمه صنعتی دارند.

 این دسته از گاوداری ها می توانند جهت رفع مشکل خود از پیش مخلوط گاو شیری در ترکیب جیره گاوهای خود استفاده کنند. در این حالت علاوه بر تامین نیازهای ویتامین و مواد معدنی در جیره دام، می توانند از مزایای وجود افزودنی ها در ترکیب جیره نیز بهره مند شوند تا بدین شکل بتوانند عملکرد تولیدی گاوهای خود بهبود بخشند.

استفاده از پیش مخلوط نیکان پرومیکس 5% گاو شیری در جیره گاوهای شیری چه مزیت هایی ایجاد می کند؟

پیش مخلوط نیکان پرومیکس 5% گاو شیری بر اساس کتاب احتیاجات NRC 2021 فرموله شده است. این ترکیب خوراکی می تواند تولید بالای 30 لیتر در روز را در گله هایی که از نظر سلامت و تولید مثل در شرایط طبیعی به سر می برند، حمایت کند.

 • فرموله شده بر اساس جداول احتیاجات NRC 2021 منطبق با شرایط ایران
 • تأمین کامل ریز مغذی  های مورد نیاز گاوهای شیری طی دوره شیردهی
 • کاهش خطای کارگری در زمان تهیه خوراک به دلیل دوز مصرف ثابت
 • کمک به توازن pH شکمبه و پیشگیری از بروز اسیدوز
 • پیشگیری از مسمومیت با سموم قارچی با بهره گیری از توکسین بایندر چند جزئی

چنانچه هر سوالی درخصوص محصول نیکان پرو میکس 5 درصدی گاو شیری دارید با واحد پشتیبانی فنی در تماس باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...

گارانتی بهترین قیمت

بهترین قیمت بازار را ما به مشتریان گارانتی می‌دهیم. بیشتر بخوانید...

ارسال رایگان

برای خرید بیش از 5 تن کنسانتره و مکمل ارسال رایگان است

پشتیبانی فنی

پشتیبانی فنی و پاسخگوی 24 ساعته کارشناسان فنی